Kas yra fitnesas?

Visi esame girdėję žodį „fitnesas“, tačiau šis žodis turi labai daug reikšmių. Lietuviškai šis žodis gali reikšti kūno rengybą (lengvasis kultūrizmas), Oxfordo žodyne galime rasti vertimą, kad fitnesas yra sveikata ar fizinė būklė. Tačiau besisukant CrossFit pasaulyje, susiduriame su visiškai kitokia „fitneso“ reikšme, kuri anot CrossFit kūrėjo atnešė sėkmę šiam sportui. CrossFit pasaulyje yra trys standartai, kuriais remiantis yra apibūdinamas „fittest man on Earth“. Šie standartai, kurie beje yra skirtingi, buvo sukurti tam, kad padėtų atletams pasiekti būseną, vadinamą fitness.

CrossFit trijų standartų Fitneso modelis

Taigi, CrossFit kūrėjai sukūrė visiškai naują modelį, kuriuo apibrėžiamas fitnesas. Pagal šį modelį yra vertinamas atleto pajėgumas. Pirmasis CrossFit fitneso standartas apibūdina dešimt pagrindinių fizinių įgūdžių, kuriuos turi tobulinti atletas, tai: širdies ir kraujagyslių / kvėpavimo sistemos ištvermė, bendra fizinė ištvermė, jėga, lankstumas, galia, greitis, koordinacija, paslankumas, pusiausvyra ir tikslumas.

Antrasis Crossfit fitneso standartas apibrėžiamas kaip atleto pajėgumas, gerai atlikti, bet kokią jam paskirtą užduotį. Tai reiškia, kad atleto pajėgumas atlikti bet kokią, jam paskirtą užduotį bus lyginamas su kitais individais ir tai bus apibrėžiama, kaip atleto fitnesas. Antrojo standarto prasmė yra, kad atletas privalo sugebėti atlikti – net jam dar nepažįstamas, ar nevykdytas užduotis. Skamba baugiai? Nesijaudinkite, Crossfit kalba tai reiškia, kad atletas turi būti pajėgus atlikti kuo daugiau judesio pakartojimų, gebėti kontroliuoti ilsėjimosi laiką, atlikti įvairius pratimus, bet kokiais jam paskirtais periodais ir gebėti keisti treniruočių rutiną.

Trečiaisis CrossFit fitneso standartas teigia, kad privaloma atsižvelgti ir į žmogaus biochemiją – yra trys metaboliniai keliai, kurie aprūpina organizmą energija. Tai fosfogeniniai, glikolitiniai ir oksidaciniai keliai. Fosfogeninis kelias turi įtaką pratimams, kuriems atlikti reikia mažiau nei dešimt sekundžių. Glikolitinis energijos tiekimas prasideda tada, kai atliekame pratimus, kuriems reikia vidutinės jėgos ir jie trunka keletą minučių. Oksidacinis kelias svarbus atliekant žemo intensyvumo pratimus, kurie trunka keliolika minučių ir daugiau. Balansavimas tarp šių trijų energijos kelių lemia, kaip gerai atletas sugebės atlikti įvarius pratimus.

Apibendrinant galima teigti, kad „fitnesas“ yra bendras žmogaus fizinis pajėgumas ir, kad kiekvienas yra „fit“ tiek, kiek yra pajėgus pagal aukščiau išvardintus tris standartus.