Pirmą kartą užsukęs į CrossFit treniruotes kraipiau ausis nuo negirdėtų terminų ir bandžiau šifruoti lentoje užrašytus sutrumpinimus. Kaip ir kiekviena artima bendruomenė, CrossFit atletai turi savo trumpinių, žodelių ir terminų, kurie naujokams ne iš karto bus įkandami. Bet panikuoti neverta – jums padės šis žodynėlis, nuo A iki Z.

AHAFA – (angl. as heavy as form allows) pratimo metu keliamas maksimalus svoris su geriausia technika ir forma.
AMRAP – (angl. as many reps/rounds as possible) treniruotės rūšis, kurios metu daroma kiek įmanoma daugiau pratimų pakartojimų arba raundų.
ATG – (angl. ass to the grass) pritūpimas atliekamas sėdmenis leidžiant kiek galima žemiau. Jei pavyksta – iki grindų. 🙂
Box’as – taip neformaliai vadinami CrossFit sporto klubai. Pagal CrossFit istoriją, „box“ terminas „prilipo“ dėl to, kad CrossFit klubai įsikurdavo pramoniniuose miestų rajonuose, senuose industriniuose pastatuose, kurių patalpos atrodė kaip dėžutės.
BW – (angl. body weight) savo kūno svoris.
EMOM – (angl. every minute on the minute) treniruotės rūšis, kurios metu vieną minutę daromas vienas nurodytas pratimas, o kitą – kitas. Pavyzdžiui, EMOM 12 min. 5 „deadlift“; „toes-to-bar“ (TTB) max, reiškia, kad nelyginę minutę (1,3,5 ir t.t.) atletai darys 5 „deadlift’us“, o lyginę minutę (2, 4, 6 ir t.t.) stengsis daryti maksimalų TTB skaičių. Treniruotė truks 12 minučių.
Girls – grupė standartinių CrossFit treniruočių yra pavadintos moteriškais vardais. Iš tikrųjų, uraganų pavadinimais. 🙂
Hero WOD – grupė pagrindinių CrossFit WOD’ų yra pavadinti tikrų kariuomenės, policijos pareigūnų ar ugniagesių, kurie žuvo atlikdami pareigą, garbei. Dažniausiai, šios treniruotės yra sunkios ir reikalauja tikros atletų pagarbos. Hero WOD sąrašą galite peržiūrėti čia.
MetCon – (angl. metabolic conditioning workout) kardio ir fizinės ištvermės treniruotė.
Mobility – paslankumas. Ši sąvoka apima atliekamo judesio aplitudę, raumenų įtempimą, minkštųjų audinių ir sąnarių kapsulių apribojimus, sausgyslių atsparumą, nervų ir raumenų koordinavimą.
PB – (angl. personal best) geriausias asmeninis atleto rezultatas.
Rep – (angl. repetition) pratimo pakartojimas.
RM – (angl. repetition max) maksimalus pakartojimų svoris.
Rx/Rx’d – treniruotė atlikta kaip nurodyta treniruotės plane. Pavyzdžiui, jei treneris numatė, kad treniruotėje turi būti atsispaudimai nuo žiedų, atletai Rx prie savo rezultato gali pasirašyti tik atlikę pilnus atsispaudimus nuo žiedų.
Scaling – svorių pritaikymas arba pratimo palengvinimas. Pavyzdžiui, jei treniruotėje nurodyta daryti prisitraukimus, “scaling’as” būtų prisitraukimo darymas su guma arba nuo žiedų. Taikantys “scaling’ą” atletai prie savo rezultato po treniruotės turi parašyti žvaigždutės simbolį *.
Skills – CrossFit treniruotės dalis, kurios metu šlifuojama ir mokomasi teisingo pratimų atlikimo.
Tabata – treniruotės formatas, kai laikas suskirstomas į intervalus – 20 sekundžių daromas pratimas, 10 sekundžių ilsimasi ir vėl iš naujo.
TC – (angl. time cap) laiko limitas, per kurį reikia padaryti treniruotę ar trenerio nurodytą pratimą.
Unbroken – pratimo pakartojimai daromi be pauzių arba nepaleidžiant įrangos (pvz. štangos).
White board’as – aka lenta, ant kurios skelbiami WOD’ai, rašomi atletų rezultatai.
WOD – (angl. workout of the day) dienos CrossFit treniruotė, kurią suplanuoja ir paskelbia box’o treneriai.